Az idén néhány hideg nap kivételével nagyrészt enyhe volt a tél. Ez azt jelenti, hogy az a bizonyos parányi állatka, vagyis a kullancs igencsak nagy veszélyt jelent most és az elkövetkező hetekben. A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nemcsak az erdőkben, hanem a városokban is ott vannak. A gyerekeket az átlagosnál is jobban fenyegetik, mivel a kisebb bokrokban és az avarban, azaz éppen a gyerekek magasságában van belőlük a legtöbb.
A kullancsok Lyme-
A Lyme-
Ettől persze még nem kell otthon maradnunk, csupán ajánlatos óvatosabbnak lennünk. Viseljünk megfelelő ruházatot: zárt, de szellős ruhákban legyünk, a nadrágot tűrjük a zokniba, lehetőleg a cipőnk is zárt legyen. A fejünket védjük széles karimájú kalappal. Kisgyerekeknél erre fokozottan ügyeljünk. Használjunk kullancsriasztó szereket, különösen a szabad bőrfelületeken.
Hazaérve alaposan vizsgáljuk át teljes testünket. A saját szemünkkel nehezen látható részeknél ne szégyelljünk segítséget kérni. Ha kullancsot találunk, ne nyomkodjuk és ne tépjük ki, mert ezzel növeljük a fertőzés kockázatát. Ne használjunk krémet, olajat vagy gyufát. A szakemberek által ajánlott legbiztosabb módszer a gyógyszertárakban kapható kullancscsipesszel történő eltávolítás. Az állatot ne a testénél fogjuk meg, hanem közvetlenül a bőrrel történő érintkezésnél próbáljuk megragadni és eltávolítani.
Ha körültekintőek vagyunk, akkor remélhetőleg sikerül elkerülnünk a csípést, illetve annak negatív következményeit. A kullancs által okozott agyvelőgyulladás kivédésére azonban a legmegbízhatóbb módszer, ha beadatjuk az oltást. Fontos tudnunk, hogy a védőoltás nem magától a csípéstől óv meg, „csupán” az annak következtében esetleg kialakuló, igen veszélyes vírusos agyvelőgyulladástól.
Csop Veronika
Városi vérszívók
2018. április 13., péntek 14:20
Kullancsinvázió Parányi, de annál veszélyesebb